voxmedya.com
yoast-seo

Yoast SEO Plugin 7.0 hata nedenleri ve çözümleri

Yoast‘ın kurucusu Joost de Valk, “Panda benzeri problemler” yaşayan ve sonuç olarak arama sıralamalarını kaybeden hata mağdurlarına özür yerine geçecek önerilerde bulundu.

 

6 Mart 2018’den beri Yoast SEO 7.0 hatası devam ediyor

Sıralamalar 6 Mart’tan bir süre sonra düştüyse ve Yoast SEO Eklentisini kullanmaya devam ediyorsanız, siteniz Yoast SEO Eklentisinin kurbanı olmuş olabilir.

 

Yoast SEO Plugin ile yanlış giden ne?

Sıralama hatası, Yoast, 7.0 sürümüne güncellendiğinde “Panda benzeri sorunlar” denen şeyi tanıttı. Bu değişiklik, ayarları, resim yönlendirmelerinin işleme biçimini etkiledi. Neyse ki bu güncelleme tüm kullanıcıları etkilemedi.

Yoast, teknik problemi şöyle anlatıyor:

Hata basit ama çok acı verici oldu: Yoast SEO’nun önceki sürümünden Yoast SEO 7.0-7.0.2’ye (özellikle bu sürümlere) güncellediğinizde, eski ayar için sahip olduğunuz ayarı her zaman yenisine dönüştürmeyiz. Ayarı yanlışlıkla “no” olarak ayarladık. Güncelleme sırasında eski ayarların üzerine yazdığımız için, bu hatayı daha sonra geri alamıyoruz.

 

Yoast’ın kurucusu özür diliyor

Duyuru, bunların farkına vardıktan sonra Yoast SEO 7.0 hatasını hızla çözdüğünü belirtiyor. Fakat bug, 6 Mart 2018’den bu yana siteleri olumsuz etkiliyor. Buna göre Yoast’ın kurucusu Joost De Valk, özür diledi:

“Bu yazı hem bir uyarı hem de özür olarak hizmet ediyor. … Çok üzgünüz. … Berbat ettik. Ben kendim, ayrıca üzgünüm.  Normalden daha çok, çünkü bu değişimi kendim buldum ve kodladım… ”

 

Etkilenen Yoast SEO kullanıcıları üzgün

Anlaşılır bir şekilde, bazı eklenti kullanıcıları üzülüyor. Bir eklenti kullanıcısı bu hata nedeniyle sıralama pozisyonlarını kaybettiğini bildirdi. Sonuç olarak, Yoast Plugin’e sonsuza dek güvenini yitirdiğini söyledi.

Bir başka Yoast SEO Plugin kullanıcısı, Yoast duyuru sayfasında binlerce dolar kaybettiğini belirtti. Ayrıca, yeni güncellemelerin uygulanmasından bu yana sıralamasının geri döndüğünü belirtti.

 

Kimler Yoast SEO Plugin hatası tarafından etkilenir?

Yoast’tan yapılan resmi açıklamaya göre, bu bug herkesi etkilemiyor. Ancak, sıralamalarınız 6 Mart 2018’den beri düşmüşse, Yoast SEO Medya Eklentisi ayarlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 

Yoast SEO Arama Görünümü Ayarları Nasıl Kontrol Edilir?

Sol taraftaki menüde, 1. Yoast SEO simgesini seçin, ardından 2. Arama Görünümü bağlantısını tıklayın.

Search Appearance Ayarlarını kontrol edin.
Search Appearance Ayarlarını kontrol edin.

Sekmeli bir arayüze alınacaksınız. Medya etiketli sekmeyi tıklayın.

Media etiketi
Media etiketi

Senaryo 1: Herşey yolunda

Medya ve ek URL’ler” ayarı “Evet” olarak ayarlanmalıdır. Eğer “Evet” olarak ayarlanmışsa, sorun yoktur. Hiçbir şey yanlış değil. Sadece Yoast SEO Eklentinizi güncelleyin (henüz güncellenmemişse) ve rahatlayın.

 

Senaryo 2: Sıralamalar değişmedi

“Medya ve ek URL’ler” ayarı “Hayır” olarak ayarlanmışsa, ancak herhangi bir sıralama değişikliği yaşamadıysanız, bu ayarı “Evet” olarak değiştirin, Yoast SEO eklentinizi (henüz güncellenmemişse) güncelleyin ve kendinizi tebrik edin, yanlış bir şey yok.

 

3. Senaryo: Sıralamalar düştü

“Medya ve ek URL’leri” ayarı “Hayır” olarak ayarlanmışsa ve 6 Mart’tan bu yana sıralamada hızlandırılmış düşüşler yaşıyorsanız, Yoast 7.0 hatalarından muzdarip olabilirsiniz.

Yoast’ın resmi açıklaması bu ayarı “Hayır” dan “Evet” e çevirmeyi ve Yoast SEO Eklentinizi güncellemeyi (eğer daha önce güncellenmemişse) tavsiye etti. Ayrıca, Yoast SEO Search Index Purge Eklentisini indirip ve bu eklentiyi de hatayı onarmak için uygulamanız gerekecektir.

 

4. Senaryo: Etkilenmediyseniz belirsizsiniz

Yoast’ın tavsiyesi, ayarı “Evet” olarak değiştirip Yoast SEO eklentisini güncellemektir (henüz güncellenmemişse).

 

Yoast’taki resmi duyuruları okuyun

Yoast kendi blogunda resmi bir duyuru yayınladı. Yoast SEO 7.0 hatasından etkilenmeniz halinde önerilen çözümleri uygulamanız şiddetle tavsiye edilir. Bunun hakkında Google’dan John Mueller’in yaptığı bir açıklama da var.

Konuyla ilgili Türkiye’den de Yiğit Konur’un tweetine buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen bu makaleyi paylaşın ve diğer site sahiplerinin hatalarını düzeltmesine yardımcı olun.

 

 

 

 

WordPress için yerel SEO

 

 

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

1 comment