Youtube Altyazılarında Anlık Kelime Çevirisi Yapan Yerli Proje

Universal word

Yabancı dil öğrenme konusunda yapılacak en iyi pratiklerden biri öğrenilen dilde altyazısı olan bir film/dizi/video izlemek. Ancak bu yöntemle çalışırken bilmediğiniz kelimeler de karşınıza çıkması ve tüm espriyi kaçırmanız işten bile değildir. Chrome eklentisi Universal Word işte tam olarak bu derde anlık çeviri ile deva olmak istiyor.

Yasin Güzel tarafından geliştirilen Universal Word, YouTube‘a özel bir Chrome eklentisi. Youtube videolarındaki altyazılarda kelime tabanlı anlık çeviri yapmanızı sağlıyor. Örneğin İngilizce altyazılı bir video izlerken bilmediğiniz bir kelime olursa fare imlecini o kelimenin üzerine götürmeniz yeterli. Universal Word, videoyu otomatik olarak durduruyor ve o kelimenin anlamını görüntülüyor.

Google, geçen hafta gerçek zamanlı çeviri yapan kulaklığı Pixel Buds‘ı da tanıtarak çarpıcı bir adım attı ama günlük ihtiyaçlar açısından Universal Word işinize daha fazla yarayacak bir araç olabilir.

 

 

Universal Word PluginÜstelik varolan video altyazısını istediğiniz dile otomatik çevirebiliyorsunuz. Yani videonun altyazısı Fransızca ise bunu İngilizce’ye otomatik çeviri işaretleyerek videoyu İngilizce altyazı ile izleyebilirsiniz veya diğer dillerde bunu yapabilirsiniz. Bu özellik Universal World eklentisini Chrome’unuzda aktif ettikten sonra gözükmeye başlıyor.

Universal Word eklentisini Chrome Web Store’dan veya Github sayfasından indirebilir; eğer beğenirseniz Product Hunt’ta da oylayarak destek verebilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here